Představujeme naše kandidáty - Petr Jiříček

V pátém a posledním díle našeho seriálu voličům představujeme našeho kandidáta PETRA JIŘÍČKA, pedagoga, zástupce ředitele na základní umělecké škole, hudebníka...a v neposlední řadě nadšeného sportovce.

Jaký je podle tebe život v Litomyšli?
S rodinou jsme zde velmi spokojeni. Život v malém městě přináší řadu výhod, jako příjemné domácí prostředí a pocit bezpečí. Na druhou stranu v Litomyšli cítíme typické nešvary maloměsta, jako je přezíravost starousedlíků, závist a vše, co k tomu patří.

Jak bys zhodnotil práci končícího zastupitelstva jako občan?
Práci zastupitelů napříč stranami oceňuji. Myslím si, že aktivita a pozitivní přístup jsou na chodu města vidět. Co se mi nelíbí, a co bych rád, aby se změnilo, je věčné handrkování a vyhrocené konflikty. Prezentace sebe ostřejších výhrad by měla mít určitou úroveň. To, čeho jsme byli v uplynulých čtyřech letech někdy svědky, připomínalo grotesku bez ambicí pobavit.

Udělalo ti něco za poslední roky z hlediska projektů města radost?
Jsem rád, že se podařilo dokončit zámecké návrší, jeho nynější podobu a využití považuji za mimořádně povedené.

Proč kandiduješ do zastupitelstva?
Dozrál čas. Dříve jsem se o politiku nezajímal, byl jsem pohlcen vlastními aktivitami. Nyní cítím, že není nač čekat. Dění v našem městě mě zajímá a pokud mohu alespoň trochu pomoci, jsem k dispozici.

Tvým oborem je školství a vzdělávání. Jak hodnotíš současný stav v Litomyšli v těchto ohledech?
Litomyšlské školství má svoji kvalitu. Za tuto skvělou vizitku vděčíme všem, kteří v něm pracují – od pedagogů po úředníky.

Takže jsi se školstvím v Litomyšli spokojený?
Jak říká můj kamarád, co neroste, upadá. Je třeba zachovat to fungující a hledat řešení tam, kde se nacházejí nedostatky.

Jak to vypadá na základní umělecké škole, mají děti zájem o hudbu a kulturu všeobecně?
V hudebních oborech máme lehký přesah žádostí. Nacházíme se nyní v období boomu, kdy děti k zápisu vodí rodiče z početné generace 80. let. Osobně mě neutuchající zájem o hudební vzdělání samozřejmě těší, ale je třeba neusnout na vavřínech, s poklesem populační křivky mohou přijít hubenější léta.

Občas se setkávám s názory, že „kultury je tady už moc“. Souhlasíš?
Kultury není nikdy dost. Uvědomme si, v čem je Litomyšl tak jedinečná? Proč přitahuje turisty? Jistě, máme mnoho krásně opravených památek, ale je to Smetanova Litomyšl a ostatní kulturní akce, které z Litomyšle tvoří magnet pro turistiku. Koneckonců, můžeme nahlédnout do měst, kde kulturní vyžití není. Lidem chybí a jezdí k nám.

Už jsi řekl, proč jdeš do politiky. Teď je čas sdělit, s čím. Jaký je tvůj program?
Hlavními oblastmi mého zájmu jsou školství a kultura. Do zastupitelstva bych rád vnesl pozitivního ducha, prezentoval myšlenky mladší generace a byl hlasem zdravého rozumu. Tím vůbec neříkám, že si nevážím zkušeností a práce současných zastupitelů. Nicméně jsem toho názoru, že drobná obměna nemůže uškodit. Jako občan jsem spokojený a chci, aby se Litomyšl i nadále rozvíjela ve všech oblastech. K této snaze jsem připraven přispět se svou troškou do mlýna.