Představujeme naše kandidáty - Martin Šorf

Seznamte se s MARTINEM ŠORFEM, který pracuje jako sportovní manažer, ale znáte ho také jako zdejšího basketbalového trenéra. Jaký má názor na stav sportu v Litomyšli? Nejen to se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Jak vnímáš život v Litomyšli a co říkáš na poslední čtyři roky vládnutí zdejší koalice?
Jsem velice spokojený s tím, jak to v Litomyšli funguje. Myslím si, že se tady žije velice dobře dětem, rodičům i prarodičům. A tento skvělý stav není důsledkem nějakého jednoho geniálního projektu, který se v uplynulých letech realizoval. Místní pohoda je spíš mozaikou, do níž se postupně přidávaly každodenní poctivou prací jednotlivé kamínky. Je to kolektivní úsilí radnice, místních organizací a občanů a na výsledku je to podle mě vidět. Moc se mi líbí, že to tady žije. Je tu spousta aktivních lidí a institucí, kteří vytváří bohatou nabídku společenského, kulturního i sportovního vyžití. Je skvělé, že to nejsou akce pouze organizované městem, ale i přímo lidmi, kteří tu bydlía chtějí žít naplno. Díky tomu tady máme velice pozitivní klima. Litomyšl je vlídné a přátelské město, to se mi líbí, proto se sem vracím a chci tady žít.

Co se týče správy věcí veřejných, tak jsem také spokojený. Jistě, čas od času se někde objeví problémy, tak na ně lidé upozorní. Ale v podstatných věcech to v Litomyšli funguje velice dobře. Abych nemluvil jen obecně, tak dám konkrétní příklad.

Ty jsou nejlepší…
Strhlo se obrovské haló kolem laminátových laviček v zámeckém parku. Za sebe říkám – nelíbí se mi. Ty lavičky mi tam nepasují a rozhodně bych pro ně ruku nezvedl. Ale přijde mi hloupé kvůli tomu shazovat celou rekonstrukci zámeckého návrší, která se opravdu povedla. Nebudu tady přece chodit a říkat: „Všechno tu stojí za starou bačkoru, protože máme laminátové lavičky.“ Bohužel to tak někteří dělají.

Pak tu máme slavný obchvat a nemocnici. Opět hojně diskutovaná témata, v současnosti určitě patří mezi největší problémy města. Jenže jak se situace má? Špitál říká pane Pardubickému kraji, je to jejich akciová společnost. Oni jsou ti, kteří mají rozhodovací práva, ale také povinnosti a odpovědnost za řízení naší nemocnice. Dálnice? V pravomoci Ředitelství silnic a dálnic ČR a Ministerstva dopravy ČR. To jsou věci, které tady můžeme řešit, ale ne vyřešit. Co tady naopak můžeme řešit a hlavně vyřešit je fungování našich škol, opravy místních komunikací, parkování na náměstí a další neméně důležitá témata.

A jak se na Litomyšl  a život v ní díváš z hlediska sportu?
Litomyšl také sportovní – to je moje heslo, se kterým jdu do politiky. Léta jsme tady poslouchali a četli, že Litomyšl je kulturní město. To samozřejmě platí. Máme zde bohatou tradici, na kterou jsme po právu hrdí. Ale to neznamená, že pouze kultura a turisti definují naše město. K Litomyšli odjakživa patřil i sport a naštěstí se mu dobře daří. Máme zde desítky klubů a oddílů, nabídka pro děti i dospělé je tedy skutečně široka a každý si může vybrat sport dle svých zájmů a potřeb. Nabídka je široká pro aktivní sportovce, ale i pro pasivní obecenstvo – diváky, kteří se chtějí ve volnu pobavit a podpořit své děti či známé. Vzhledem k široké nabídce sportovišť zde také dobře funguje rekreační sport. Když se na to podíváme s odstupem, tak je skvělé, co vše lze v oblasti sportu na takto malém desetitisícovém městě dělat.Navíc máme řadu úspěšných týmů i jednotlivců.

Dá se říci, že je Litomyšl sportovním městem?
Při své práci basketbalového manažera jsem často v kontaktu s představiteli sportovních klubů a měst, takže mohu srovnávat. Síť sportovišť máme poměrně hustou a jsou dobře spravována, ačkoliv se i zde samozřejmě občas najdou třecí plochy. Pozitivní je, že se správci na základě zpětné vazby od sportovců s těmi problémy snaží něco dělat. Naštěstí v Litomyšli nemáme jako v jiných městech opuštěná a rozbitá hřiště s nebezpečnými prvky. Kdybych měl oznámkovat kvalitu sportovišť jako ve škole, rozmýšlel bych se mezi 1- a 2. Nevím jak vy, ale já jsem celkem spokojený. Pokud zapracujeme na „domácích úkolech“, tak by se známka za pár let mohla zlepšit na čistou jedničku.

Co sport dětí? Mají tady dostatek možností, jak trávit volný čas?
Toto téma je pro mě samozřejmě prioritou. Sport má pozitivní vliv na zdravotní a psychologický vývoj dětí. Učí je hrát fér, přijímat prohry, prožívat výhry, jít si za svým cílem. To se v životě hodí, ne? Proto jsem rád, že si tuto historicky ověřenou pravdu uvědomují i komunální politici a na sportování dětí a mládeže se v Litomyšli dávají formou přímých i nepřímých dotací miliony korun ročně. V tomto ohledu si myslím, že patříme v rámci republiky mezi 20 % nejlepších měst, kde se sport podporuje štědře, ale hlavně smysluplně.

Takže s financováním jsi spokojený?
Samozřejmě bych jako sportovec chtěl, aby do této sféry putovalo peněz ještě více, ale s ohledem na to, co vše se z městského rozpočtu musí platit, jsem spokojený. Nemůžeme dávat peníze jen na sport, protože máme závazky v dalších oblastech sociální, investic, oprav majetku…

Proč ses rozhodl kandidovat do zastupitelstva?
Důvodů je vícero. Ten hlavní je poměrně prostý, ale pro mě důležitý– byl, jsem a vždy budu hrdým Litomyšlákem. Chci tady žít, založit rodinu a postavit dům. Takže mě zajímá, kam město směřuje. Chci se aktivně podílet na rozhodování. Dále si myslím, že člověk by se měl zajímat o věci veřejné na celostátní i místní úrovni. Je potřeba, aby se do politiky zapojili lidé všeho věku, profesí i názorů. Tato různorodost je důležitá, protože se asi od zastupitelů nedá očekávat, že budou rozumět všem tématům. Proto by mezi nimi měli být odborníci na jednotlivá odvětví, kteří se jimi budou aktivně zabývat. A v případě, že o něčem politik tolik neví, musí zkrátka problematiku alespoň trochu nastudovat, optat se fundovaných lidí a při hlasování použít zdravý rozum a svědomí.

Oproti ostatním kandidátům nabízím trochu jiný pohled na dění ve městě a nadhled. Nechci se zapojovat do maloměstských, často osobních sporů jednotlivých politiků, ale konstruktivně řešit podstatná témata a důrazně prezentovat názor sportovců a mladší generace na chod města.